SON DAKİKA :


Online Gazete

RESMİ İLANLAR
E-Bülten

 

gerçek gündem

Reklam Alanı

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi?


Oy Ver


Hava Durumu

ADANA ADANA ADANA
Üç Günlük Hava Tahmini
ADANA
İstatistikler


Ilgın Erdem ile sanat üzerine
Ilgın Erdem ile sanat üzerine Sürekli bir şeyler üreten, sadece tablolara değil, çocukların yüreklerine de inanılmaz güzellikler yansıtan Atölye Artiz’in sahibi Ressam Ilgın Erdem’i çok daha yakından takip etmenizi öneriyoruz.

Leyla KESEN

 

Sürekli bir şeyler üreten, sadece tablolara değil, çocukların yüreklerine de inanılmaz güzellikler yansıtan Atölye Artiz’in sahibi Ressam Ilgın Erdem’i çok daha yakından takip etmenizi öneriyoruz. Çünkü o, geride sadece değerli tablolar değil, birbiriden yaratıcı ressamlar da bırakacak. Erdem’in, mütevazi tavrı ve pozitif enerjisi sayesinde Atölyesinde  minik ellere verdiği fırçalarla şaheser yaratacak ve geleceğin  ressamlarını yetiştirecek.

Kentimizin içinde yaşayan ve sanatsal anlamda tüm ekonomik ve maddesel koşullardan kendini soyutlayarak üretime yoğunlaşmayı başaran değerlerimizden bir tanesi olan Ilgın Erdem ile hoş bir söyleşi gerçekleştirdik. Ayrıca yaptığımız sohbet havasındaki sıcak söyleşide resim sanatının diğer sanat dalları kadar topluma yön verdiğini, açıklamalarından da anlamış bulunuyoruz. Söyleşi notlarımız ise şöyle

Sayın Ilgın Erdem, sanatçı ve sanatçı-eğitimci kimliğinizle ilgili olarak; sanatsal özgeçmişinizden      söz eder misiniz?

1971 Adana doğumluyum,

1993 yılında ÇÜ Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Grafik A.S.D. dan mezun oldum.

1993 – 2012 yılları arasında özel bir kurumda  Resim Öğretmeni olarak görev yaptım. Sanatsal çalışmalarımı; Atölye Artiz ismini verdiğim atelyemde, resim eğitimi vererek sürdürmekteyim. Korel ve Kaan isminde iki çocuğum vardır. 

Üniversiteden grafik bölümü çıkışlı olmama rağmen, resim çalışmalarına yöneldim ve bu alanda sanatsal çalışmalarımı  üretiyorum. 

Kişisel sergi açtınız mı? Katıldığınız sanatsal etkinliklerden söz eder misiniz?

Evet, 2006 yılında Adana AÇS SANAT GALERİSİ’nde ilk kişisel sergimi açtım.

1993 den bugüne kadar birçok sanatsal etkinlikler içerisinde; ulusal ve uluslararası  karma ya da grup sergileri içerisinde yer aldım.

Bazı sergilerimden söz edecek olursak; Adana‘da Sabancı Kültür Merkezinde, 75.yıl Sanat Galerisinde, AÇS Sanat Galerisinde, ALTAN Sanat Galerisinde, Kafkas Kültür Derneği Sanat Galerisinde, Seyhan Kültür Merkezi

Sanat Galerisinde, Onatça Sanat Galerilerinde önemli sanatçıların yer aldığı KARMA SERGİLER de yer aldım.

“titreşimler” başlıklı 1. Adana Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali, Kolajname başlıklı sergiler, Cumhuriyet Sanatçıları Sergileri, değerli sanatçılarla Adana’da yer aldığım belli başlı sergilerdir.

Bunun yanı sıra; Ankara, İstanbul, Çanakkale, Mersin, Antakya’da karma ve grup sergileri ile sanat fuarlarında eserlerim yer almıştır.

Bunların yanı sıra; Adanada yapılan İlkokullararası resim yarışmalarında, jüri üyeliklerinde bulundum.

Çalışmalarınızda hangi teknikleri kullanıyorsunuz?

Çalışmalarım genelde, tuval üzerine yağlı boyadır. Doku malzemesi olarak, rölyef pastası gibi yan ürünler de kullanıyorum. Kağıt üzerine yaptığım yağlıboya ve kolaj çalışmalarım da bulunmaktadır. Tuval boyutlarım değişkendir. Çok büyük boyutlu olduğu gibi, küçük boyutlular da vardır.

Resim çalışmalarımın yanı sıra, kavram içerikli disiplinlerarası sanatsal çalışmalar üretmeyi de seviyorum. En son bu çalışmamı, Onatça Sanat Galerisinde; 3 kaide (stand) üzerinde cam fanus, cam kırıkları ve fotoğraf malzemeleri kullanarak bir düzenleme-yerleştirme  (enstalasyon) yapmıştım.

Eserlerinizin konusu ve çıkış noktası nedir?

İnsan ve onun yaşama biçimidir.

Yaşamın temel kaynağı doğadır. İnsana yaşama sevinci veren doğanın keşfi, sürekliliğini korurken; sanat da bu anlamda sanatsal düşünme biçimi ile bu keşfe, duygululukla yaklaşımda bulunur. Çalışmalarımda yer alan doğa ve insan unsurları da, yaşamı yeni bir gözle yorumlamaya çalıştığımın bir göstergesidir.

Aynı zamanda, günümüzde yaşama her yönden tutunmaya çalışan bir kadın unsuru vardır. Bu kadın unsuru  yalnızca anaç bir doğurganlık değil, insanın insansal yaşayabilmesi  adına her açıdan katılımcı doğurganlık ve üretkenlik peşindedir. En azından böyle bir mücadelesi oluşmuştur. Bu da, kadını özgürlük adına karmaşıklığa itmiştir. Resimlerimde bulunan kadın ve doğa özdeşliğindeki ilişki gibi…

Eserlerinizde biçim ve renk olarak, sanatsal anlayışınız nedir?

Kompozisyonlarımda yer alan yaygın ışık ve renkçi anlayışım, resimsel doku ile bütünlüğünü oluşturmada, sanatsal sorunsallarımdan biri olma özelliğini taşır. Resimlerimde insan ve onun doğasına ilişkin biçimler yer alsa da, genelde figürlerime ışık, tek yönden gelmez, yaygın ışık vardır. Kompozisyon içindeki ritmi ( hareketi) spiral kompozisyonlar dengeler ve resmin dinamizmini oluşturur. Kimi denemelerimde ise bu spiraller soyut biçimler olarak da öne çıkarak, kendi kompozisyonlarını oluştururlar. Yani birer ayrıntı özelliği olarak görülür. Doku, resimlerimdeki biçimlerimin temel sorunsallarındandır. Resimlerimdeki espas (derinlik) dokusal araştırmalarımla zenginleşir ve yaşanırlılık oluşur. Resimlerimde ağırlıklı renk olarak, kahverengi ve turuncuya yakın tonları ile beyazlar egemendir. 

Atölyeniz Artiz isminde bir atölyeniz var. Çalışmalarınızı atölyede sürdürdüğünüz görülüyor. Oldukça uzun 19 yıllık bir resim öğretmenliği deneyiminiz de var. Bu deneyime dayanarak,

atölyenizde  kurs veriyormusunuz musunuz? Bu kurslar hangi yaş gurupları nı içeriyor?

Evet, atelyemde çalışırken daha mutluyum. Sanat yapmayı, üretmeyi, ürettiklerimi sanatsal ortamlarda paylaşmayı seviyorum. Bunun yanı sıra, sanat yapmayı seven gençlerle çalışmayı da sanat-eğitimcisi olarak seviyorum. Onlarda varolan istekliliğe, sanatsal sevgi ve bilgi vermek, onların yaratıcı birey olmalarında yardımcı olmak için, kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir sanat atölyesi oluşturdum. İki çocuk annesi olarak çocukları seviyorum. Adana’da özel olarak sanat eğitimi almak isteyenler için nitelikli bir sanat atölyesi oluşturmak ve istekli ailelerin çocuklarına yardımcı olmak için böylesi bir mekan oluşturdum. Atölyemde hobi olarak sanat yapmak isteyen yetişkinlere de bu yıl kurs vereceğim. Yaş aralığı değişken olacağı için; belirli günlerde, sayılarına göre gruplar üzerinden takvim oluşturuyorum.

Kursiyerleri nasıl bir çalışma ortamı bekliyor, olacak? Sanırım, çocukların sanatsal malzemelerini atölye olarak siz karşılıyorsunuz?

Evet, farklı bir sanat ortamı yaratmak istedim. Aileler çocuklarını atölyeye getirdiklerinde güvenilir bir sanat ortamı hissetmelerini sağladım. Çocukların ya da gençlerin çalışma malzemelerini ayölye olarak ben karşılıyorum. Kaliteli malzemeler kullanıyorlar ve müzik eşliğinde çalışırken, atölyeyi evleri gibi hissediyorlar. Yalnızca uygulama değil, teknik becerilerinin gelişiminin yanı sıra  sanatsal bilgi de ediniyorlar. Sanatsal kütüphanemden de yararlanabiliyorlar ve sanatsal olarak konuşmalar yapıyorum. Süreli yayınları da takip ederim.

Yıl sonu çalışmalarını da, sergileme olanağı bulduğumuzda sergiye dönüştürüyoruz.

8-Önceki yıl Atölye artiz ’de sanat eğitimi ve öğretimi kursu alan çocuklara galeri Atan’da bir de sergi yaptınız, o sergiden söz eder misiniz? Veliler ve çocuklar mutlu oldular mı?

Elbette mutlu oldular…Hem veliler hem de sanatsal üretimde bulunan gençler, bir serginin nasıl yapıldığına ve eserlerinin paylaşımının nasıl gerçekleştiğine ve en önemlisi nasıl önemsendiklerine ve özel olduklarına tanık oldular ve keyifle bir sergi paylaşımı yaşadılar. Eserlerinin son durumunu galeri ortamı içinde nasıl farklı yaşanılır bir biçime dönüştüğünü gördüler. Ailelerin de çocuklarıyla gururlanmalarını sağlamış oldum. Dolayısıyla küçük yaşta galeri gezme ve paylaşma alışkanlığının başlangıcını da oluşturmuş oluyorsunuz.

Sizce iyi bir ressam olmanın altın kuralları nelerdir?

En önemli kural, resim yapmayı çok sevmek olmalıdır ve birinci madde bu olmalıdır. Yetenekli olmak, en iyi kural gibi görünse de, iyi bir ressam olmak için yeterli değildir. Hünerinize güvenip, ben nasıl olsa iyi yapıyorum derseniz ilerleyemeyebilirsiniz. Bu sanata gerçekten çok mesai vermek gerekiyor. Hüner, bazen insanın tembel olmasına sebep olur. Diğer meslekler de böyledir.

Ressam olmanın altın kuralları; sevmek ve çok çalışmaktır. Resim alanındaki ve ressamların geleneğini çok iyi bilmek, dünyada ne olup bittiğini izliyor olmak, sanat tarihini çok iyi bilmek ve çok iyi bir gözlemci olmaktır.

Çok iyi bir soru sordunuz. Genelde şöyle bir izlenim vardır: “İyi bir ressam, gördüğünü iyi çizebilendir.” Bence bu değil. Bu, bir yerde biter. Yaparsınız ve biter. Bir örnek anlatmak istiyorum.

Gazetemiz Ekspres aracılığı ile ATÖLYE ARTİZ’in ADRESİNİ ve TEL No sunu da verelim. Keyifli bir sanat ortamında, yaratıcı bir düşünceyle sanat yapmak isteyenler size başvursunlar…

Elbette,

Sanatsal yeteneklerini geliştirmek ve sanatsal yaratıcılıklarını ortaya koyacak huzurlu ve özgür bir sanat ortamı arayanlar için, atölyemdeki çalışma  kurs ortamına, ilgili aileleri ve sanatsever arkadaşları görüşme yapmak ve tanışmak için beklerim.

Atölye İletişim adresim

Gazipaşa Bul.Cemalpaşa Mah.Toros Cad.Kanat Apt.Kat:3 No:14 – Adana

0531 9696404

e-mail :  info@ atolyeartiz.com  

web adresim yapım aşamasında, ama yine de vereyim.

www.atolyeartiz.com

Sanatsal çalışmalarınızda ve sanat hayatınızda size başarılar diliyoruz…

Adana’da atölye olarak sesimizi duyurmamızda katkılarınızdan ve sanatsal yayın çabanızdan dolayı  ben de sizlere teşekkür ederim...

Bu haberi Faceboook'ta paylaş

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2012
Okunma Sayısı: 2188

Siz de Yorum Yazın


Güvenlik Kodu
LÜTFEN DİKKAT!!!

Yukarıdaki Güvenlik kodunu girmemeniz halinde sistem yorumunuzu otomatik olarak reddedecektir.