SON DAKİKA :


Online Gazete

RESMİ İLANLAR
E-Bülten

 

gerçek gündem

Reklam Alanı

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi?


Oy Ver


Hava Durumu

ADANA ADANA ADANA
Üç Günlük Hava Tahmini
ADANA
İstatistikler


KANUNİ SULTAN SÜLEYMANIN KADİRLİ’DEKİ ÇELTİK ARKLARI
KANUNİ SULTAN SÜLEYMANIN KADİRLİ’DEKİ ÇELTİK ARKLARI

 

 

 -16. Yüzyılda Çukurova genelinde çeltik üretimi çok yaygındır.

-Dulkadir Beyliğinin 1515 yılında ortadan kaldırılmasından sonraki yıllarda Kadirli yöresindeki nehir arkı olarak bilinen çeltik arkları Kanuni Sultan Süleyman adına tahsis edildi.

-Üretilen çeltik, nehir gemileri ve deve kervanları ile İstanbul ve ihtiyaç duyulan yerlere gönderildi.

 

Kanuni sultan Süleyman Zamanında Kars-ı Maraş Sancağı

Kadirli’nin yer aldığı  coğrafya verimli toprakları bulundurur. Söz konusu olan ise Kanuni Sultan Süleyman zamanda Kadiri’nin de yer aldığı Kars-ı Maraş Sancağında çeltik üretiminin nasıl yapıldığıdır.  Kars-ı Maraş Sancağı, Dulkadir Eyaleti’nin Çukurova’ya markan yerinde bulunmaktadır.  Merkez karsı Maraş şehri ile Sunbas, Karamanlıyakası,  Göksun,Köstere nahiyeleri ile Andırın kazasını içine  almaktadır.

Karsı Maraş Sancağı’nın bulunduğu coğrafyada Sunbas, Savrun, Keşiş ırmakları ve kolları yer alır. Tarım üretiminde buğday,pamuk üretiminin yanı sıra çeltik üretimi de ileri seviyededir. Çeltik üretimi ile ilgili olarak Osmanlı Arşivinde bulunan 1530 tarihli Dulkadir eyaleti Tapu-Tahrir Defteri ile, Ankara Tapu Kadastro Arşivinde bulunan 1563 tarihli Mufassal Karsı Maraş Sancak Defteri ayrıntılı bilgiler verir.

Padişahın Çeltik Arkları

Karsı Maraş Sancağı, 1515 yılı içinde Yavuz sultan Selim’in Dulkadir seferi ile birlikte Osmanlıya bağlanmıştır. 1530 Tapu defterinde Kadirli’nin bulunduğu coğrafyada üretim geliri doğrudan padişaha giden çeltik arazileri ve buradan alınan akça vergi miktarı oldukça azdır. Ancak ilerleyen yıllarda Savrun, Sunbas ve Keşiş ırmaklarının geçtiği vadilerde “nehir” tabir edilen sulama arklarından fazla miktarda çeltik üretimi yapılmaktadır.

Çeltik arklarının gelirlerinin padişaha ait olması deftere “an hasıha-i padişahi” sözleri ile yazılmıştır. 1563 yılında Savrun kıyısındaki en büyük çeltik arkı 50 kantar tohum ekilen  Dulkadir, Murad Bey nehirleridir.Dulkadir nehrinde 2 reis, 45 nefer ismi verilen kürekçi görev yapmakta. 80 kantar tohum ekilerek 80.000 akça vergi geliri alınmaktadır. 1 kantar, yaklaşık 26 kg’dır. Murad Bey nehrinden ise ekilen tohum miktarı 50 kantar olup,çalışan kürekçi nefer sayısı 47’idir. Yıllık geliri ise 58.000 akçadır.  Diğer nehirlerin akça olarak geliri  ve çalışan kürekçi nefer sayıları düşüktür.  Toplamda çeltik arklarından alınan gelir miktarı 450.000 akça civarındadır. Geliri doğrudan padişah hassı’na ait olan çeltik arklarının sayısı, çalışan insanlar ve yıllık üretimden alınan akça bazında vergi göz önüne alındığında  o zamanki ismi ile Kars-ı Maraş Sancağı veya bugünkü Kadirli’de geliri Kanuni Sultan Süleyman’a tahsis edilen çeltik arklarının sayısı bir hayli fazladır.

Üretilen çeltik nehir gemileri ile Ceyhan’dan Akdeniz’e oradan da başta İstanbul olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlere sevk edilmektedir. 

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız »

Bu haberi Faceboook'ta paylaş

Yayınlanma Tarihi: 03.10.2013
CEZMİ YURTSEVER

Siz de Yorum Yazın


Güvenlik Kodu
LÜTFEN DİKKAT!!!

Yukarıdaki Güvenlik kodunu girmemeniz halinde sistem yorumunuzu otomatik olarak reddedecektir.